Jak správně skladovat mateřské mléko?

V dnešní době je zcela normální skladovat mateřské mléko na později, ať už k tomu máte jakýkoli důvod. V současnosti nabízejí výrobci kojenecké láhve se speciálně upravenými dudlíky připomínajícími bradavku, takže lze kojení a pití z láhve jednoduše kombinovat. V tomto článku vám vysvětlíme, jak správně skladovat mateřské mléko, tak aby bylo pro vaše děťátko bezpečné.

Mateřské mléko je pro dítě nejzdravější volbou

Obecně platí, že mateřské mléko je pro dítě nejlepší volbou, a to platí io chlazeném a mraženém mateřském mléce. Při skladování, chlazení a mražení přichází mateřské mléko o některé své benefity, avšak stále je považováno za lepší alternativu než náhradní mléčná kojenecká výživa.

maminka kojící své děťátko v křesle

Krmení děťátka mateřským mlékem má několik výhod, neboť obsahuje množství živin, vitamínů a minerálů, které děti pro svůj správný růst a vývoj potřebují. Bohaté je také na železo, vápník, bílkoviny, tuky, sacharidy, vitamíny A, C, E a další živiny. Máte-li mléka na rozdávání nebo jej jen potřebujete odložit na později, když nebudete moci dítě krmit z prsu, skladovat jej můžete několika způsoby. Důležité však je, aby bylo odstáté mléko správně skladováno, tak aby nedošlo k jeho poškození a stále bylo zdravotně nezávadné.

Jak odsát mléko a do čeho jej uložit?

K odsávání mateřského mléka můžete využít ruční nebo elektrické odsávačky, záleží jen na vás, který způsob pro vás bude nejvíc vyhovující. Při odsávání mléka je nutno dodržovat přísné hygienické zásady, odsávačka i nádoby na mléko musí být sterilní. Nezapomeňte si také umýt ruce a očistit prsy.

Jakmile mléko odsajete je nutno přeložit jej do nádob nebo sáčků určených ke skladování mléka. Na našem e-shopu zakoupíte sáčky na mléko Philips Avent, které jsou speciálně určeny pro skladování mateřského mléka. Sáčky na mateřské mléko mají zesílené okraje a systém dvojitého dna, který zajišťuje, že sáček bude v chladničce nebo mrazničce bez problémů stát. Výhodou je také široké hrdlo, díky čemuž se mléko jednoduše nalévá a užitečným bezpečnostním prvkem je dvojité uzavírání proti rozlití. Ve vrchní části obalu se nachází místo vyhrazené pro vyznačení data a času naplnění, příp. na poznámku.

Jak skladovat odsáté mateřské mléko?

Odsáté mateřské mléko můžete skladovat při pokojové teplotě, v chladničce nebo mrazničce, v závislosti na tom, jak rychle ho plánujete spotřebovat. Pokud víte, že mateřské mléko dáte vašemu dítěti do několika hodin, skladovat jej můžete i při pokojové teplotě. Při +25° vydrží mateřské mléko čerstvé přibližně 6 hodin, je-li v místnosti teplejší, pokazit se může rychleji.

Skladování mateřského mléka v chladničce

Nejčastěji zvyknou maminky skladovat mléko v chladničce, v tomto případě byste neměli nechat mléko v chladničce déle než 24 hodin. Pozor si dejte i kam mléko umístíte, vyhnout byste se měli prostoru dveří nebo poblíž vajec a salámu. Nejlepším místem pro uložení je nejvyšší polička, snažte se mléko vložit co nejhlouběji, protože tam je teplota chladničky nejnižší. Po vytažení mléka z chladničky si můžete všimnout, že se rozdělilo na fáze a proto jej můžete jemnými krouživými pohyby promíchat.

uskladňování mateřského mléka v chladničce pomocí avent sáčkou na mateřské mléko

Vaše dítě si zaslouží to nejlepší, a nic není lepší než mateřské mléko, které je vždy k dispozici, když jej vaše dítě potřebuje. Zajistit skladování mateřského mléka sice vyžaduje trochu úsilí a přizpůsobení, ale odměna v podobě vědomí, že vaše dítě dostává tu nejlepší možnou výživu, určitě stojí za to.

Zpět do obchodu