Voda a zajímavosti, které jste o ní nevěděli

Většina z nás vnímá vodu jako něco obyčejného, co sice potřebujeme k životu, ale jinak jí nevěnujeme zvýšenou pozornost. Rozhodli jsme se připravit pro vás článek, ve kterém jsme shrnuli různé zajímavosti nejen o vodě, ale také o důležitosti pitného režimu.

Voda má několik jedinečných vlastností

Voda má několik jedinečných vlastností Už na škole jsme se učili, že voda je jediná látka na Zemi, která se přirozeně vyskytuje ve třech formách, jako kapalná, tuhá a plynná. Existuje však řada dalších zajímavostí, které nejsou zcela známy. Faktem je, že více než 90 % světových zásob sladké vody se nachází v Antarktidě, přičemž většina vody, která se nachází na zemském povrchu, je slaná nebo trvale zamrzlá. Celkově pokrývá voda až 70 % zemského povrchu a podle odhadů až 85 % světové populace žije v nejsušší polovině země.


S rostoucí populací souvisí také zvýšená spotřeba vody, která však roste neúměrně rychle. Podle výzkumů vzrostla spotřeba vody v minulém století dvakrát rychleji než růst populace. Kvůli obrovské spotřebě vody se odhaduje, že do roku 2025 bude více než polovina lidí žít v zemích s vysokým nedostatkem vody.

 

Zajímavosti o vodě ve spojitosti s lidským tělem

Málokdo ví, že až 70% mozku člověka tvoří voda. Celkově naše tělo tvoří 60 až 70 % vody, přičemž například plíce tvoří až 90 % vody a v krev obsahuje přibližně 80 % vody.


Voda také reguluje teplotu lidského těla, kvůli čemuž se často doporučuje pít vodu při horečkách. Zároveň také voda přenáší živiny a kyslík do buněk, chrání klouby, orgány a tkáně a odstraňuje nepotřebné látky.

 

žena pije ze sklenice vodu

Zajímavosti o vodě k zamyšlení

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč led na vodě plave? Odpověď je jednoduchá. Zamrzlá voda je o 9 % lehčí než voda, kvůli čemuž led plave na její hladině.

Zajímavá je i výroba kávy, protože ve srovnání s čajem je k její výrobě zapotřebí až dvojnásobné množství vody.

Překvapí vás také spotřeba vody u dětí. Během prvních 6 měsíců života totiž děti spotřebují sedmkrát víc vody na kilogram, než je tomu u průměrného dospělého člověka.

 

Voda a pitný režim

Jelikož pitná voda je nezbytná pro náš život, připravili jsme si pro vás i několik důležitých informací o pitném režimu. Čistá pitná voda je nejlepší volbou pro uhašení žízně, neobsahuje žádná barviva, cukry, kofein, chinin nebo sorbitol, které škodí našemu tělu, díky čemuž pití čisté vody nezatěžuje organismus. Oblíbené slazené nápoje obsahují spoustu cukru, který zpomaluje vstřebávání vody a odnímá tělu tekutiny ke zpracování.


S pitím vody to však není třeba přehánět, protože pití vody v příliš velkém množství může být z důvodu intoxikace až smrtelné. Také je třeba si dávat pozor na nízký příjem vody, který může způsobit dehydrataci. Aby vaše tělo fungovalo správně, stanoveno je doporučené množství vody, které by měl člověk během dne přijmout. U mužů je to 3,6 litru a už žen 2,7 litru tekutin, které by měly přijmout z nápojů a potravin.

kapající voda - kapka vody

Objevte znovu použitelné láhve na vodu MyBottle

Věděli jste, že s dodržováním pitného režimu vám může pomoci i znovu použitelná láhev na vodu? Tento fakt zatím není vědecky dokázán, ale několik spotřebitelů přiznalo, že jakmile začali používat vlastní láhev na vodu, jejich příjem tekutin se zvýšil. Důvody proč tomu tak je jsou různé. Obvykle zvýšený příjem tekutin souvisí zejména s přípravou oblíbených nápojů přesně podle vašich představ. Důvodem je také fakt, že láhev na vodu s sebou můžete nosit všude, takže nemusíte spoléhat na koupi balené vody z obchodu a napijete se vždy, když máte chuť. Objevte celou nabídku lahví na vodu na našem e-shopu MyBottle a vybírejte si z různých materiálů a designů.

klean kanteen termosky chlap a žena držiaci v ruke klean kanteen termosky na horách

Zpět do obchodu