Bichontan - černé uhlí s hodnotou zlata

Binchotan – tradiční japonský způsob filtrace vody aktivním dřevěným uhlím.

V Japonsku se již více než 300 let na úpravu pitné vody používá dřevěné uhlí nyzývané Binchotan pro své jedinečné schopnosti:

  • měkčit vodu,
  • přidávat do ní prospěšné minerály,
  • vyrovnávat její pH,
  • a absorbovat z ní nežádoucí chutě a pachy.

Binchotan je pojmenován po svém tvůrci, Binchuya Chozaemonovi, který v Tanabu (v 17. století v období Edo, v provincii Wakayama) inovoval stávající technologii tím, že dřevěné uhlí na závěr dlouhého procesu pálení při nízkých teplotách vystavil v miliři.

Výsledný produkt – binchotan – je téměř 100% uhlík. Je těžší než běžné dřevěné uhlí, má hladký pevný povrch a při nárazu kovově zvoní (používá se také při výrobě hudebních nástrojů). Po vyjmutí z milíře se jeho povrch pokrývá práškem ze směsi zeminy, písku a popela, který mu propůjčil charakteristickou bílou barvu a tím i druhé známé jméno – hakutan – „bílé uhlí“.

tyčinky bichontan aktivni cerny uhli

Binchotan a jeho využití

Binchotan má vynikající absorpční schopnosti. Porézní povrch je tvořen malými dutinami orientovanými v mnoha směrech. Plocha dutin jednoho gramu binchotanu má rozlohu přesahující 500m2. K absorpci dochází přitahování kladně nabitých iontů nečistot a jejich zachytáváním v porézních strukturách. Během celého procesu se z binchotanu zároveň uvolňují prospěšné minerály (vápník, železo, hořčík) zpět do vody. To zlepšuje její chuť a navíc má pozitivní vliv na zdraví.

Binchotan čistí a zvyšuje kvalitu běžné kohoutkové vody. Působení binchotanu se projeví již po 1 hodině. Ideální doba filtrace binchotanem je 8 hodin. Nejlepší tedy nádobu s vodou a binchotanovou tyčinkou vložte přes noc do chladničky a ráno ochutnejte!

lahev na vodu s buchontanem

 

Životnost Binchotanu

Pokud plníte láhev nebo karafu s binchotanem jednou denně, vydrží účinek aktivního uhlí po dobu 3 měsíců. Následně tyčinku 10 minut povařte ve vodě a po vyjmutí ponechte vyschnout na slunci. Životnost tyčinky tak prodloužíte o další 3 měsíce.

Po 6měsíčním použití ve funkci vodního filtru můžete tyčinku rozlámat do zeminy k pokojovým rostlinám (doplní živiny).

Porézní povrch i po šesti měsících funguje i jako deodorant - použitým binchotanem můžete odstraňovat zápach:

  • v podestýlce pro kočky,
  • v koši na prádlo,
  • nádobě na pleny nebo v botách.
  • Pokud umístíte použitý binchotan do skříně, bude absorbovat vzdušnou vlhkost.

Nikdy však binchotan nečistěte mýdlem ani saponátem. Rovněž při čištění nádoby před samotným úkonem binchotan vyjměte, aby se nedostal do styku s mýdlem nebo saponátem a nezničily se tak jeho přírodní účinky.

 

Láhve na vodu s Binchotanem

Jak ke snadnému využití všech účinků, které Binchotan nabízí? Jednoduše. Binchotan je vhodné používat zejména s pitnou vodou s vodovodního kohoutku. Pořiďte si samotné tyčinky Binchotanu, který můžete využívat s jakoukoli skleněnou nádobou. Pokud chcete mít takto obohacenou vodu stále s sebou doporučujeme si pořídit přímo láhve na vodu s Binchotanem. Takto budete mít svůj pitný režim stále pod kontrolou.

lahve na vodu s bichontanem

 

Zdroje:

https://www.nourishedlife.com.au/article/73873/what-binchotan-charcoal.html

https://knifewear.com/blogs/articles/binchotan-charcoal-how-it-is-made-and-why-it-is-awesome

 

 

 

 

Zpět do obchodu