BPA a ftaláty

Co znamená BPA?
Možná ses už setkal se zkratkou BPA, avšak, nic ti to neříkalo nebo jsi jen neměl důvod blíže analyzovat, o co jde. Určitě tě nepotěšíme. Zkratkou BPA se označuje bisfenol A – jde o chemickou látku, která je zosyntetizována kondenzací fenolu s acetonem. Patří k ftalátům a je využívána při výrobě PVC plastů a obalů, kde ovlivňuje jejich pevnost. BPA tvoří součást tzv. BPA. tvrdých plastů – polykarbonátů (setkáš se s označením 7 nebo PC v recyklačním trojúhelníku).

Kde se setkáš s polykarbonátovými plasty?
Nejčastěji je najdeš v plastových opakovaně použitelných lahvích, kojeneckých lahvích, pouličních svítidlech, kuchyňských nádobách, uzavíratelných boxech, nádobách vhodných do mikrovlnné trouby, ve slunečních brýlích, součástech elektrických a elektronických zřízení, kontejnerech.

BPA a její účinky
Věděli jste, že BPA v obalech není „zapečetěný“? Ptáte se, co to pro nás v praxi znamená? Jelikož je „volnou“ součástí obalu, uvolňuje se do ovzduší, potravin, jakož i dalších materiálů či tkání, s nimiž se dostává do bezprostředního kontaktu. Při zvýšené teplotě se míra šíření násobí. Určitě se ti už stalo, že sis do prázdné láhve, kterou sis nechal po vypití nápoje, nalil horký čaj. Doporučujeme to několikrát neopakovat, protože nic horšího si už asi udělat ani nemohl.

Pokud se ti v těle nahromadí přílišné množství ftalátů, mohou ti zapříčinit různé zdravotní potíže (ať už mluvíme o hormonální nebo buněčné úrovni, jako například: přeměny vývoje plodu u těhotných žen, poruchy srdce, vznik karcinomů, reprodukční problémy u mužů, vývojové vady mozku , hyperaktivita, obezita, oslabená imunita a jiné).

Výsledky výzkumu děsí
Vědci z Centers for Disease Control and Prevention provedli v letech 2003 – 2004 výzkum, v němž se zaměřili na zjištění přítomnosti BPA v moči. Výsledky hovoří za vše: v moči téměř všech z 2757 účastníků v různém věku byla potvrzena přítomnost této látky.

Zkuste alternativu
Pokud se chceš před touto nepříznivou a zdraví škodlivou chemií opravdu chránit, určitě máš několik možností. Jednou z nich je nakupovat v bezobalových obchodech, které se stávají stále větším hitem i na Slovensku.

Při uskladnění potravin preferuj raději skleněné, keramické, hliníkové nebo nerezové obaly s ochrannou vrstvou. Pokud už ale používáš plasty, hledej takové, které jsou vyrobeny z polyethylenu (HDPE nebo LDPE) nebo polypropylenu (PP). Takové produkty jsou označeny jako BPA free.

Další podstatnou radou je neohřívat potraviny v plastových nádobách, neboť právě tehdy se výrazně uvolňují škodlivé látky. V databázi https://www.ewg.org/foodscores/content/bpa_bombshell_industry_database/, kterou vytvořila pracovní skupina věnující se životnímu prostředí, najdeš cca 16 000 potravin a nápojů, které jsou zabaleny v materiálech, které mohou obsahovat nepříznivé účinky.

Protože nám záleží na zdraví našich zákazníků, na našem e-shopu MyBottle.cz najdete jen BPA free produkty. Vyberte si z naší široké nabídky.

Autor článku: Zuzana Wagnerová

 

Zdroj:

https://www.startitup.cz/plastove-bpa-free-flase-nie-su-vobec-take-bezpecne-jako-si-myslis/

http://www.priateliazeme.cz/spz/en/nebezpecne-plasty

Zpět do obchodu