Vliv jednorázových plastů na životní prostředí

Dennodenně jsme konfrontováni s množstvím jednorázového odpadu, který tvoříme my sami. Nechci paušalizovat, ale ve většině případů jde o naši pohodlnost, komfort, který nás přijme k uchýlení se o jednodušší alternativu.

Zamysleli jste se však někdy nad tím, že jednoduchost v tomto případě představuje masivní znečišťování prostředí a vytváření enormních negativních dopadů na naše životní prostředí?

Plasty jsou hrozbou

Při samotné výrobě plastů se zužitkuje obrovské množství fosilních paliv, což neblaze ovlivňuje samotné životní prostředí a změnu klimatu. Snížení hospodářské činnosti zapříčinilo prudký pokles světových cen ropy. Co z toho vyplývá? Pro výrobce je levnější vyrábět plastové výrobky z původních fosilních materiálů, než by měly používat recyklované plastové materiály. Pokud tento „trend“ bude takovým tempem nadále pokračovat, do roku 2050 výroba plastů bude tvořit 20% z celosvětového využívání ropy. Šlo by o markantní nárůst, dnes je to (jen) 7%.

Pandemie a plasty

Pandemie koronaviru změnila různé aspekty života. Mimo jiné jsme začali příliš využívat jednorázové nádoby na jídlo. Změnila se jak výroba, tak spotřeba plastových výrobků, kterými neustále plýtváme.

Navýšil se i celkový online prodej, se kterým se automaticky pojí i zvýšená produkce plastových obalů. Komplexně lze sumarizovat, že všechna tato fakta mohou vést ke zmaření úsilí Evropské unie o redukci znečištění způsobeného plasty. Nad přechodem na udržitelnější systém plastů visí ještě větší otazník.

Nakupujme ekologicky a udržitelně

Snažme se při nakupování myslet ekologicky. Nekupujme věci, které po použití vyhodíme hned do koše (komunálního odpadu), v lepším případě vyseparujeme do plastu či kovu. Pořiďme si výrobek, za který si připlatíme, ale v časovém horizontu používání se nám částka vrátí. A nejen to, chráníme životní prostředí, dáváme světu najevo, že nám život naše planety není ukraden. Stačí jedna skleněná láhev, která poslouží roky místo stovek plastových; plátěná taška, která nahradí tisíce jednorázových plastových; nahraďme jednorázové sklenice na kávu či čaj eko hrníčkem nebo eko termoskou. Zapomeňme více na jednorázové plastové brčka; pořiďme si nerezové brčka, které kromě efektivnosti a ekologičnosti působí i stylově a dají se snadno umýt. Možnosti jak být ohleduplní k přírodě je mnoho, stačí jen vůle a chuť jednat, neskončit u slov, která problémy neřeší. Použiješ dnes místo mikrotenového sáčku v obchodě vlastní sáček?

Autor: Zuzana Wagnerová

 

použité zdroje:

https://www.enviroportal.sk/clanek/plastove-vyrobky-predstavuju-coraz-vacsi-environmentalny-a-klimaticky-problem

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení