Vliv jednorázových plastů na životní prostředí

Dennodenně jsme konfrontováni s množstvím jednorázového odpadu, který tvoříme my sami. Nechci paušalizovat, ale ve většině případů jde o naši pohodlnost, komfort, který nás přijme k uchýlení se o jednodušší alternativu.

Zamysleli jste se však někdy nad tím, že jednoduchost v tomto případě představuje masivní znečišťování prostředí a vytváření enormních negativních dopadů na naše životní prostředí?

Plasty jsou hrozbou

Při samotné výrobě plastů se zužitkuje obrovské množství fosilních paliv, což neblaze ovlivňuje samotné životní prostředí a změnu klimatu. Snížení hospodářské činnosti zapříčinilo prudký pokles světových cen ropy. Co z toho vyplývá? Pro výrobce je levnější vyrábět plastové výrobky z původních fosilních materiálů, než by měly používat recyklované plastové materiály. Pokud tento „trend“ bude takovým tempem nadále pokračovat, do roku 2050 výroba plastů bude tvořit 20% z celosvětového využívání ropy. Šlo by o markantní nárůst, dnes je to (jen) 7%.

Pandemie a plasty

Pandemie koronaviru změnila různé aspekty života. Mimo jiné jsme začali příliš využívat jednorázové nádoby na jídlo. Změnila se jak výroba, tak spotřeba plastových výrobků, kterými neustále plýtváme.

Navýšil se i celkový online prodej, se kterým se automaticky pojí i zvýšená produkce plastových obalů. Komplexně lze sumarizovat, že všechna tato fakta mohou vést ke zmaření úsilí Evropské unie o redukci znečištění způsobeného plasty. Nad přechodem na udržitelnější systém plastů visí ještě větší otazník.

Nakupujme ekologicky a udržitelně

Snažme se při nakupování myslet ekologicky. Nekupujme věci, které po použití vyhodíme hned do koše (komunálního odpadu), v lepším případě vyseparujeme do plastu či kovu. Pořiďme si výrobek, za který si připlatíme, ale v časovém horizontu používání se nám částka vrátí. A nejen to, chráníme životní prostředí, dáváme světu najevo, že nám život naše planety není ukraden. Stačí jedna skleněná láhev, která poslouží roky místo stovek plastových; plátěná taška, která nahradí tisíce jednorázových plastových; nahraďme jednorázové sklenice na kávu či čaj eko hrníčkem nebo eko termoskou. Zapomeňme více na jednorázové plastové brčka; pořiďme si nerezové brčka, které kromě efektivnosti a ekologičnosti působí i stylově a dají se snadno umýt. Možnosti jak být ohleduplní k přírodě je mnoho, stačí jen vůle a chuť jednat, neskončit u slov, která problémy neřeší. Použiješ dnes místo mikrotenového sáčku v obchodě vlastní sáček?

Autor: Zuzana Wagnerová

 

použité zdroje:

https://www.enviroportal.sk/clanek/plastove-vyrobky-predstavuju-coraz-vacsi-environmentalny-a-klimaticky-problem

Zpět do obchodu