Ecologi - iniciativa, která zachraňuje planetu

Kupovat kvalitní produkty a nákupem podpořit ekologické projekty je win-win pro obě strany, pro vás i životní prostředí. V tomto článku vám představíme neziskovou organizaci Ecologi, se kterou spolupracují značky Lund London a NEON KACTUS.

Ekologie je dnes horké téma a určitě neobešla ani vás. Naše planeta je v opravdu ohroženém stavu a každý malý krůček a volba mohou dopomoci k její záchraně. Ecologi je geniální projekt, se kterým spolupracuje velké množství značek, ale i jednotlivců. Díky této pomoci Ecologi podporuje projekty po celém světě, které výrazně pomáhají k řešení klimatické krize.

ecologi iniciativa logo

Příběh iniciativy Ecologi

Iniciativa byla původně založena skupinou environmentalistů v Bristolu ve Spojeném království. Vše začalo v roce 2019, kdy Elliot ráno šel do práce. Kupoval si kávu stejně jako každé ráno a položil si otázku: Kolik opatření v oblasti klimatu bych mohl financovat z peněz za kávu? Odpověď ho přivedla k odhalení – drobné navíc, které mají miliardy z nás by mohly nejen významně přispět ke zlepšení klimatické krize, ale jednoho dne by mohly představovat i snížení poloviny světových emisí. Ecologové věří, že na této planetě žijí miliardy lidí, kterým není jedno, v jakém stavu je naše planeta.

Ecologi investuje získané peníze do opravdu širokého spektra projektů, které si můžete prohlédnout na jejich webu. Tyto projekty prokazatelně snižují emise skleníkových plynů. Až 85 % peněz jde přímo do financování projektů na záchranu planety. Na své stránce uveřejňují statistiky jednotlivých společností, kde si můžete prohlédnout přesný počet stromů, které byly díky pomoci konkrétní společnosti vysazeny.

graf ecologi

Zde je seznam několika projektů:

  • Zalesňování Madagaskaru
  • Výsadba lesních zahrad v Ugandě
  • Ochrana nížinných rašelinových lesů v Indonésii
  • Výroba obnovitelné větrné energie v Bulharsku
  • Výroba energie ze skládkového plynu v Turecku
  • Obnova lesů v Keni
  • Ochrana starých deštných pralesů v Peru
  • Přeměna skládkového plynu na energii v severním Turecku
  • Ochrana lesů v severním Zimbabwe

Jak projekt funguje?

Iniciativa Ecologi spolupracuje s různými společnostmi, například i se značkami Lund London a NEON KACTUS, které můžete najít v naší nabídce. Při každém zakoupení produktu těchto značek putují procenta z prodeje přímo na pomoc iniciativě Ecologi, která následně vysadí jeden strom. Například značce Lund London se podařilo za prvních 6 měsíců se spoluprací Ecologi vysadit 898 stromů.

 

Proč tolik mangrovníků?

Většina stromů, které Ecologi vysadí jsou právě mangrovníky. Má to však své opodstatnění, mangové porosty zachycují uhlík dvakrát až čtyřikrát rychleji než tropické lesy. Mangrovy jsou také klíčovou součástí pobřežních ekosystémů a jsou známé celou řadou ekosystémových služeb včetně ochrany před bouřemi a tsunami.

strom mangrovník

 

Jak se zabraňuje kácení nově vysazených stromů?

Ecologi pečlivě spolupracuje se státní správou, aby zajistily písemné dohody, ve kterých jsou místa obnovy označena jako chráněná na dobu neurčitou. Na výsadbu stromů najímají místní vesničany, čímž zároveň zmírňují extrémní chudobu v dané komunitě. Vesničané mají díky tomu ekonomickou motivaci k zajištění správného fungování projektu a zároveň mají pocit „vlastnictví“ obnoveného lesa, a díky tomu ho pečlivě chrání. Minimálně 10 % stromů, které mají být vysazeny, tvoří druhy určené k zajištění potravin. Iniciativa dělá vše pro to, aby si vesničané zamilovali svůj les. Ecologi také dodává vesničanům alternativní zdroje paliva, čímž se snižuje nebo odstraňuje jejich závislost na dřevěném uhlí. V rámci pracovní síly zaměstnávají i lesní strážce.

Díky vaší pomoci jsme společně přispěli k ochraně planety a za rok 2021 se nám podařilo vysadit až 917 stromů. Navíc jste koupí produktů zabránili i zbytečnému používání jednorázových plastů. Pokud si například koupíte znovupoužitelnou láhev, místo toho, abyste si každý den koupili plastovou láhev v obchodě, ušetříte tím 365 plastových lahví ročně. V malých krocích se ve skutečnosti skrývá velká změna a na každé naší volbě záleží.

WhatsApp Image 2022-01-15 at 14.03.35

Zdroje: https://ecologi.com/

Autor: Barbora Kňazovčíková

 

Zpět do obchodu