Jak dlouho trvá, než se jednorázová plastová láhev rozloží v přírodě?

Na nutnost recyklace odpadu upozorňuje množství světových organizací. Jedním z největších problémů současnosti je obrovské množství plastového odpadu, jehož vznik má na svědomí neustálá produkce a používání jednorázových plastových obalů a PET lahví. Za jakou dobu se dokáže plast v přírodě rozložit a proč je lepší používat opakovaně použitelné láhve?

Na skládce končí ročně miliardy plastových lahví

Bohužel, plastové láhve končí nejen na skládkách, ale také v oceánu. Vědci dokonce zjistili, že až třetinu plastového odpadu v moři tvoří plastové láhve. Vyplavováním chemikálií znečišťují plastové láhve půdu, vodu a znepříjemňují život volně žijícím živočichům. Plastové láhve jsou nejběžnějším odpadem, kterým znečišťujeme naši zemi, ai přes snahy o recyklaci se zatím jen malé procento lahví recykluje.

odpadní skládka plná jednorázových plastových lahví

 

Jak dlouho se v přírodě rozkládá jedna PET láhev?

Doba rozložení plastové láhve závisí na několika faktorech (klimatu, složení plastu, atd.), obvykle však trvá 450 až 1 000 let, než se úplně rozloží. Ne nadarmo proto upozorňují ochranáři přírody na množství odpadků v přírodě a varují před jejich vyhazováním.

Naštěstí existuje možnost recyklace PET lahví, jejímž prostřednictvím se z recyklovaných materiálů vyrábějí nové plastové láhve, obalové materiály, textilní vlákna, fólie, obaly na vajíčka, podložky, vázací pásky či různé výplně. Díky recyklaci se tak množství plastového odpadu výrazně snižuje. Přestože současný zálohový systém PET lahví a plechovek, který byl zaveden napr. na Slovensku, je skvělou motivací pro recyklaci, ne každý plastové láhve recykluje.

Třeba si přiznat, že neustálé vytváření plastového odpadu je globální problém, který se týká i méně rozvinutých zemí, kde se zatím recyklace plastových obalů neřeší vůbec nebo jen zcela minimálně. Nejefektivnějším řešením by bylo zcela zbavení jednorázových plastových lahví, protože i jejich výroba má negativní dopad na životní prostředí. Ročně se v továrnách vyrobí miliardy jednorázových PET lahví, které svojí výrobou znečišťují ovzduší, vody a přispívají ke zvětšování skládek s plastovým odpadem.

lidé vyhazující jednorázové plasty do kontejneru

 

Opakovaně použitelná láhev je skvělým řešením

Účinnou zbraní v boji s nadměrným množstvím plastových lahví je omezení nakupování balených vod a PET lahví. Oblíbený nápoj nebo čistou vodu s sebou můžete nosit v opakovaně použitelné láhvi, kterou po použití stačí umýt a vydrží vám několik let (v závislosti na materiálu láhve).

Na našem e-shopu MyBottle.cz naleznete bohatou nabídku opakovatelně použitelných lahví známých značek, které při výrobě kladou důraz nejen na design, ale i ekologii. Dostupné jsou nerezové, plastové i skleněné láhve, vybírat si můžete také z termosek a filtračních lahví. Nezapomněli jsme ani na děti, které opakovatelně použitelnou láhev využijí do školy, na kroužky či v létě do tábora. Využít můžete i slevy na akciové produkty a láhve na vodu koupit ještě výhodněji.

pár na kávě v kavárně s termohrnky na kávu

Pokud máte rádi podzimní sychravé počasí teplý nápoj, který vás dostatečně zahřeje, doporučujeme si pořídit kvalitní termosku na čaj nebo termohrnek na kávu.

 

Autor: Dáša Uhrinovská

Zdroje: 

https://raw-bottles.org/top-10-plastic-bottles-facts/

http://www.separujodpad.sk/index.php/samosprava/udalosti/267-vedeli-ste-ze.html

https://amikamoda.ru/sk/skolko-razlagaetsya-plastikovaya-butylka-v-zemle-chto.html

Landfill | Media Library | Integration and Application Network (umces.edu) 

 

Zpět do obchodu